Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

10 milyon Alman turist için düğmeye basıldı! Gözler Nisan ayında

Türkiye’nin dış politikasını yeniden şekillendirme adımları Rusya Ukrayna savaşıyla Avrupa’yı da içine almaya başlarken turizmde en önemli alternatif pazar olan Almanya'dan 10 milyon turist hedefi için çalışmalar başladı.

  • Reklam
10 milyon Alman turist için düğmeye basıldı! Gözler Nisan ayında
18 Mart 2022 - 00:35
Reklam
Turizmde bir zamanlar birinci sırada yer alan Almanya, siyasi ilişkilerdeki sıkıntıların üzerine pandemi de gelince gerilemiş, buna rağmen 3 milyon ziyaretçi ile ikinci sırada yer almıştı. Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ile başlayan süreçte Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un Türkiye ziyareti önem arz ediyor.

Türkiye’yi ve Türkleri yakından tanıyan Scholz’un ziyaretine ilişkin Alman basınında yapılan yorumlarda Scholz’un Türkiye ziyaretinin iki ülke arasında son derece kötüleşmiş olan ilişkilerde bir ara nağme olarak kalacağı belirtilse de stratejik konumun önemi, atılan adımlara yansıyor. Siyasi olarak ilişkilerin düzelmesinden çok ekonomik iyileşmeyi mümkün kılacak bu ziyaretin Rusya'nın Ukrayna'yı işgali nedeniyle 5 milyona yakın turisti kaybetme ihtimali yaşayan turizm sektöründe Almanya turist için yeni bir umut oluyor.


Uzun yıllardır iki ülke arasında diyaloğun koptuğunu söyleyen 30 yıldır Türkiye ile Almanya arasında turizm faaliyeti yürüten Hüseyin Baraner sınırlarında bir savaş tehlikesi yaşayan Avrupa halkının çok korktuğunu, Türkiye’nin konumunun da böylece yeniden hatırlandığını belirtirken Alman kamuoyunda Türkler ve Türkiye'ye karşı bakışın değişmekte olduğunu Türkiye’yi çok iyi bilen bir isim olan Scholz'un ziyaretinin bir şans olduğunu söyledi.


Turizmde bir atak için çalışmalara başladıklarını ve ilk adım olarak Antalya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nin desteği ile 400 büyük Alman tur operatörü ve gazetecileri 28 Nisan-1 Mayıs arasında Antalya’da ağırlayacaklarını kaydeden Baraner şunları söyledi:


''Almanya’da Türkiye havası estireceğiz. Türkiye ile Almanya arasında sönen dostluğu, halklar arasındaki yakınlığı alevlendireceğiz. Uzun vadede hedef 10 milyon Alman turist. Bu yıl için ise Rusya ve Ukrayna’nın yokluğunu aratmamak. 4.5 milyon turisti bu yıl getirmek istiyoruz. Tabii ki savaşın seyrine bağlı. Tüm umudumuz ise savaşın sona erip insanların acılarının son bulması.''

Türkiye ekonomisi için en stratejik sektörlerden biri olan, 7-8 yıl içersinde en az 100 milyon turist ve 100 milyar dolar döviz girdisi hesabı yapan sektörün savaş sürecinde desteklenmesi gerektiğine dikkat çekne Baraner Türk girişimciler tarafından yaklaşık 30 yıl önce Moskova merkezli operatörler olarak kurulan ve ülkemize onlarca milyon turisti getirmiş şirketler olan Coral, Anex ve Pegas'ın Türk turizminin en güçlü dağıtım kanallarını oluşturduğunu, bu şirketlerin her birinin değerinin 300 milyon doların üzerinde olduğunu belirterek şöyle devam etti:

''Bu markalar aslında Türk turizmine mal olmuş şirketler. Bu tur operatörleri sayesinde Türkiye uluslararası pazarlarda hakimiyetini kurmuş durumda. Olağanüstü bir sezon bekleyen bu üç tur operatörü aniden savaşın en büyük mağdurları durumuna düştüler. Hiçbir operasyonel hata ve yanlış hesaplama yapmadan savaş yüzünden ciddi bir kıskacın içine düştüler. Bu belirsizlik içinde stratejik sektörümüz turizmin en güçlü dağıtım kanallarını özel bir karar ile koruma altına almalıdır. Almanya pandemi sürecinde ülkenin en büyük turizm markası olan TUI için 3 milyar Avro kredi vererek markayı ayakta tutmayı başardı. Piyasalardaki her nevi oluşacak spekülasyonların önüne geçmek için yeniden kurulması çok zor olan bu değerli şirketlerin operasyon ve işletme masraflarını karşılayacak maddi destek hemen verilmelidir.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum