Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizm sektöründe Avrupalı turist endişesi!

2022 yılına dair iyimserlik senaryoları yazılan turizm sektörü için rüzgar şimdiden ters yönden esmeye başladı.

  • Reklam
Turizm sektöründe Avrupalı turist endişesi!
11 Mart 2022 - 01:16
Reklam
Türkiye'nin turizmde iki önemli pazarı olan Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş tüm dünya turizmine gölge düşürürken sektö temsilcileri savaşın turizm hareketini ne ölçüde etkileyeceğini öngörmeye çalışıyor.

Sektöre göre önümüzdeki 15 gün kritik öneme sahip. Son iki yılı pandeminin gölgesinde geçiren ve salgın ile ilgili kısıtlamaların yavaş yavaş kaldırılması ile umutlanan turizmci, şimdi savaşın etkilerini tartışırken Rusya’da uçuşların sekteye uğraması Türk turizmciyi tedirgin ediyor ve belirsizliğin devam etmesi sezon umutlarını da etkiliyor.


Türkiye’nin en büyük pazarı Rusya’da turizm hareketi dururken, turizmci geçmiş yılların en büyük pazarı olan Almanya alternatifini zorluyor. Ancak turizmciler Rusya'ya karşı uygulanan ambargolara katılmayan Türkiye’nin Avrupalı turistler tarafından protesto edilmesinden de endişe ediyor. Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) tarafından yapılan açıklamaya göre yaptırımlar nedeniyle Rusya’ya hava sahasını kapatan ülkelerin turizm gelirlerinde büyük düşüş yaşanacağı belirtilirken 24 Şubat’tan itibaren önümüzdeki altı ay boyunca Rusya’dan yapılan düzenli uçuşlar dikkate alınarak yapılan hesaplamalara göre, bu dönemde Rusya’dan en çok uçuş yapılan ülkenin Türkiye olabileceği belirtiliyor. ATOR, hava sahasını kapatmayan Türkiye’ye yaklaşık iki milyon Rus turistin gelebileceğinin altını çizdi.


Önümüzdeki 6 ay içinde Rus turistlere ev sahipliği yapacak avantajlı ülkeler arasında birinci sıradaki Türkiye’yi Özbekistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Mısır'ın takip ettiğini açıklayan ATOR ayrıca Rusya’dan yurt dışına tur satışlarının 28 Şubat-6 Mart arasındaki haftada bir önceki haftaya göre neredeyse yüzde 70 düştüğünü bildirdi.


ATOR ayrıca Ruble’nin değer kaybı, yurt dışı tur fiyatlarının artması ve çoğu yabancı destinasyonun Rusya’ya hava sahasını kapatmasına neden olan benzeri görülmemiş krizin Rusların yurt dışı tatil taleplerini keskin bir şekilde düşürdüğü vurguladı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum