Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Bu yaz tatil yine Ruslara güzel, yerli turiste hayal!

Türkiye'nin önemli turizm destinasyonlarındaki otellerde fiyatlar yerli turist için 2021 yılına göre büyük oranda arttı.

  • Reklam
Bu yaz tatil yine Ruslara güzel, yerli turiste hayal!
20 Şubat 2022 - 08:11
Reklam
Turizmin başkenti Antalya'da faaliyette olan otellerin gecelik oda fiyatları 2021 yılının Aralık ayına göre yüzde 87, 2021 yılı Ocak ayına göre ise yüzde 178 artarken İstanbul'da aylık yüzde 87 yıllık yüzde 206 fiyat artışı oldu. Türkiye'nin önemli turizm destinasyonlarından Bodrum ve Marmaris'te ise Ocak ayındaki gecelik konaklama fiyat artışı yüzde 62, 2021 yılı Ocak ayına göre yıllık fiyat artışı da yüzde 129'a ulaştı.

Bununla birlikte Türkiye'nin turizmde ana pazarı olan Rusya'da tur operatörlerine uçak, transferler, seyahat sigortası ve 5 yıldızlı otellerde her şey dahil 10 günlük tatil için 10 bin 780 lira fiyat verildi. Oteller, Türk turist için ise yol hariç günlüğü kişi başı 2 bin liradan kapı açıyor.


CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak tarafından hazırlanan ve MYK'ya sunulan 2022 Turizm Raporu turizmdeki beklentileri ortaya koydu. Elektrik, doğalgaz, gıda ve alkollü içkilere yapılan fahiş zamların 2 yıldan bu yana ağır kayıplar yaşayan turizm sektöründe bu yıl için beklenen büyümeyi tehdit ettiğine dikkat çekilen raporda şu değerlendirmelere yer verildi:


''Otel, lokanta, eğlence sektörü enflasyonunda sert yükselişler görülürken, Ocak ayı tüketici enflasyonu sonucu otellerin gecelik oda fiyatlarındaki artışlar yerli turist için tatili olanaksız hale getirdi. Beş yıldızlı oteller yabancı turiste göre yerli turist için en az 2 misli daha pahalı olacak. Ortalama bir otel ya da tatil köyünün 350 bin lira olan aylık elektrik faturası, sezon başladığında yüzde 127 zam biçimde 1 milyon liraya kadar çıkacak. Sektör, enerji maliyetleri ile alkollü içeceklere yapılan yüzde 47 ÖTV artışı ve gıda fiyatlarındaki olağanüstü yükselişlerden olumsuz etkilenecek. Sektöre özel elektrik tarifesi uygulanması ya da faturaların sezon sonrasına ertelenerek taksitlendirilmesi gerekiyor.''


Rus Tur Operatörleri Birliği (ATOR) tarafından yapılan açıklamada Rusya'daki erken rezervasyonlarda Türkiye'nin payının yüzde 70'e ulaştığını bildirilirken Rus tur operatörlerine 10 günlük paket Türkiye tatili fiyatı uçak, seyahat sigortası ve transferler de dahil 60 bin ruble (10 bin 780 TL) ile 88 bin ruble (15 bin 800 TL) arasında fiyat verildi. Yerli turist için ise TL'deki değer kaybı ve yüksek enflasyon nedeniyle bunun iki katına varan fiyatlar söz konusu olacak.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum