Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Tatilciler için güneş ve denize ulaşmanın bedeli artık çok daha ağır!

Türkiye'nin turizmde ana pazarı konumunda olan Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin turizmdeki etkileri üzerine bir çalışma hazırlayan Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, pandemide düşen tatil fiyatlarının savaş nedeniyle arttığını açıkladı.

  • Reklam
Tatilciler için güneş ve denize ulaşmanın bedeli artık çok daha ağır!
25 Nisan 2022 - 00:01
Reklam
Turizmin üzerinden iki küresel krizin silindir gibi ardı ardına geçtiğini, henüz pandeminin yaralarını saramadan Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin sektörün üzerine çöktüğünü kaydeden Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz savaşın sadece bulunduğu coğrafyayı değil bütün dünyayı etkilediğini, dünya ekonomisine olduğu gibi turizm sektörüne getirdiği yükün de yavaş yavaş su yüzüne çıktığını dile getirdi.

Pandemi döneminde durma noktasına gelen turizmde seyahat maliyetlerinin uçak yakıtında başta olmak üzere en düşük seviyeye indiğini belirten Yavuz, savaşın getirdiği ekonomik yükle tatil giderlerinin belki de son yılların en pahalı dönemine doğru ilerlediğine işaret ederken 2020'de 375 dolar olan uçak yakıtının 2022'nin ilk 6 ayı için 912 dolar olarak hesaplandığını, bunun da tatil maliyetinin bütün dünyada artacağını gösterdiğini kaydetti. Yakıt artışının uçak şirketine yansıyacağını, uçak şirketinin tur operatörüne, tur operatörünün ürün üzerine fiyatları ekleyeceğine ve bunun faturasının tatilciye kesileğini belirten Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz şöyle devam etti:


''Birincisi tatil öncesi giderler, tatilcinin kendi ülkesindeki gelişmeleri, kendi ekonomik durumunu, gelir ve giderlerindeki değişimleri kapsıyor. İstisna olarak, savaş ertesinde Avrupa ülkelerindeki enflasyon artışını, Rusya'da rublenin düşüşünü sıralayabiliriz. Ana hatlarıyla ulaşım ve konaklamayı içeriyor. Uluslararası turistik seyahatler yüzde 40 uçak, yüzde 45 araba, yüzde 15 otobüs, gemi ve trenle gerçekleşiyor. Bu araçların hepsi yakıt fiyatlarındaki dalgalanmadan doğrudan etkileniyor. Pandemide en düşük rakamlarda seyreden yakıt fiyatları, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sonrasında son 10 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Haliyle seyahatlerin maliyeti de arttı.''


Konaklamada ise pandemi ertesi bütün dünyada artan enflasyonun ülkelerde yeni fiyat düzenlemelerini gerekli kıldığını belirten Yavuz şunları kaydetti:


''Bununla birlikte bir de savaşın neden olduğu enerji fiyatlarındaki artış otelcinin belini büktü. Bu iki kalemdeki artışın tatil fiyatına yansıması artık kaçınılmaz, turist de bunun bilincinde. Tatil esnasındaki harcamalar da bundan böyle tatilciyi daha yakından ilgilendirecek. Turistin yediği içtiğinden, kiraladığı araca birçok şeyin fiyatı eskisi gibi olmayacak. Revize edilen konaklama ve havalimanı vergileri, olası PCR test ve karantina maliyetleri, destinasyondaki alışverişleri, rent a car. Tatilci bugüne kadar tatil için harcadığının yaklaşık beşte biri kadar gideri göze almak zorunda.''

Milyonlarca insanın bugünlerde tatil planlarını bunun üzerinden şekillendirdiğini savaşın turizme zararının pandemiden çok daha fazla olduğunu kaydeden Yavuz tatilci için fiyatı değişmeyenin sadece güneş ve denizin kaldığını onlara ulaşmanın bedelinin de artık çok ağır olduğunu söyledi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum