Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Rus turistin Türkiye tatili ile ilgili Bakan Çavuşoğlu'ndan açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Katar'ın başkenti Doha'da düzenlenen Doha Forumu'nda yaptığı konuşmada Rus turistlerin ve oligarkların Türkiye'deki tatilleri ve olası faaliyetlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

  • Reklam
Rus turistin Türkiye tatili ile ilgili Bakan Çavuşoğlu'ndan açıklama
27 Mart 2022 - 02:33
Reklam
Doha Forumu'nda yaptığı konuşma sonrasında kendisine yöneltilen Batı'nın yaptırım uyguladığı Rus oligarklar'ın Türkiye'ye gelip gelemeyeceği yönündeki soruya prensip olarak Türkiye'de yasal olan tüm aktivitelere izin verdiklerini, yasal olmayan faaliyetlere de müsaade etmediklerini belirterek bu sorunun yanıtının bu kadar net ve basit olduğunu kaydeden Bakan Çavuşoğlu eğer herhangi bir Rus vatandaşının Türkiye'yi ziyaret etmek isterse elbette gelebileceğini söyledi.

Rusların şu anda turist olarak sorunsuz bir şekilde Türkiye'ye gelebildiklerini belirten Bakan Çavuşoğlu Rus oligarkların Türkiye'de yapacağı işlerin uluslararası hukuka bir aykırılığı söz konusu değilse bunu değerlendireceklerini belirtti.


Rus milyarder Roman Abramoviç'e ait iki süper yatın Türkiye kara sularına demir atması sonrasında Türkiye'de yatırım yapacağı iddiaları gündeme gelmiş, Reuters haber ajansına konuşan kaynaklar Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bağlantısı olduğu iddia edilen Rus oligarkın Türkiye'ye yatırım yapacağını öne sürmüştü. İddialara göre Abramoviç, Türkiye'de hem varlık satın almayı hem de iş ve yatırım yapmayı planlıyor. Avrupa Birliği, Abramoviç'i çok sayıda süper zengin Rus'la birlikte Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı nedeniyle yaptırım listesine ekleme kararı alırken yaptırım kararı uyarınca süper zenginlerin Avrupa'daki mal varlıkları dondurulmuş, AB ülkelerine girişleri de yasaklanmıştı. Yaptırım kararları Putin yönetimine destek veren süper zenginleri kapsıyor. Türkiye ise ilkesel olarak yaptırımlara karşı olduğunu açıklamıştı.


İngiltere'nin Premier Ligi'ndeki futbol kulübü Chelsea'nın da sahibi olan 7 milyar 200 milyon dolar servete sahip olduğu tahmin edilen Abromoviç, İngiltere tarafından da yaptırım listesine alınmadan önce Chelsea'yı satacağını açıklamıştı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum