Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

İşte Rus turistin Türkiye'de ruble kullanmasının turizm sektörüne etkisi!

Türkiye'nin turizmde ana pazarı konumunda olan Rusya’nın vatandaşlarına yaptığı rubleye yönelmeleri çağrısını sektör temsilcileri değerlendirdi.

  • Reklam
İşte Rus turistin Türkiye'de ruble kullanmasının turizm sektörüne etkisi!
31 Mart 2022 - 08:12
Reklam
Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sonrasında ruble büyük değer kaybederken Rusya'nın para birimlerinin tekrar değer kazanması için attığı adımlardan biri de vatandaşlarına kendi para birimlerine yönelmeleri çağrısı oldu. Türkiye'yi en çok ziyaret eden turistler arasında bulunan Rus vatandaşların, ruble kullanımının turizm sektörüne nasıl yansıyacağı ise merak konusu.

İki ülke arasındaki ticaretin milli para birimleriyle yapılmasının sektörde kolaylık sağlayacağını belirten Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya Rusya ve Ukrayna'nın turizmde en önemli ana pazarlar arasında olduğunu, turizmde birinci pazar konumunda bulunan Rusya’dan 2021 yılında 4,7 milyon misafir ağırlarken üçüncü pazar olan Ukrayna’dan 2 milyon ziyaretçinin konuk edildiğini ancak gelinen noktada, yakın coğrafyamızda önemli ilişkilerimizin olduğu bu iki ülke arasındaki savaşın ister istemez turizme de olumsuz yansımaları olacağını söyledi. Savaşın yarattığı psikolojik etkilerin yanı sıra ekonomik yansımaları da büyük önem arz ettiğine dikkat çeken TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya şunları söyledi:


''Rublenin hızla değer kaybetmesi, Rusya’ya uygulanan ambargolar ve uçuşlarla ilgili yaşanan sıkıntılar, Rus vatandaşlarının tatillerini ülke içinde geçirmelerine yönelik kampanyalar bu yıl Rus turist sayısında azalmaya yol açacaktır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın dile getirdiği üzere, karşılıklı turizm hareketlerinde milli para birimlerinin kullanılmasının, turizm hareketlerini kolaylaştırıcı bir etkisi olacağı kanaatindeyiz. Devletimizin ilgili kurumlarının bu konudaki teknik altyapıyı oluşturmasıyla birlikte sektörümüz de söz konusu sisteme uyum sağlayacaktır. Ruble üzerinden satış olanağı getirilmesi Rusya turizm pazarından Türkiye’ye yönelik talebi de pozitif yönde etkileyecektir.''


İkili ilişkilerin geliştiği bazı ülkelerde de turizm tanıtımlarına ağırlık vereceklerine değinen Bağlıkaya, Türkiye’nin avantajlı konumuna dikkat çekerek şöyle devam etti:


''Türkiye, fiyat hizmet kalite dengesi bakımından rakiplerine göre avantajlı konumu ve yaklaşık 1,5 milyar nüfusun yer aldığı bölgelere 3-4 saatlik uçuş mesafesinde olması dolayısıyla Avrupa başta olmak üzere yakın coğrafyalar için çok önemli bir destinasyon konumunda bulunuyor. Bu bakımdan önemli kaynak pazarlarımız arasında yer alan Almanya, Polonya, Romanya, Hollanda, Moldova ve Litvanya gibi ülkelerde tanıtım ve pazarlama çalışmalarına ağırlık verilmesi büyük önem taşıyor. Özellikle salgın öncesi dönemde toplam 2 milyona yakın ziyaretçi ağırladığımız Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan ve Özbekistan pazarlarına da ağırlık vereceğiz. Bunun yanı sıra İran pazarında önemli bir yükseliş potansiyeli bulunuyor. İran pazarına yönelik çalışmalarımızı da yoğunlaştırmamız gerekiyor. Bununla birlikte İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan gibi ülkelerle son zamanlarda gelişen ikili ilişkilerin neticesinde bu pazarlarda da tanıtım çalışmalarına hız verilmesi olumlu sonuçlar doğuracaktır.''

Türkiye Sağlık Turizmi Dernekleri Federasyonu (TURSAF) Genel Başkanı Dr. Tevfik Yazan ise Rus turistlerin Türkiye’de ruble kullanmasını şöyle değerlendirdi:

''Turizmde önemli olan ruble ile de olsa turistlerin gelmesidir. Rusya ile karşılıklı olarak birçok konuda alışverişimiz var. Türk lirası ya da ruble ile turizmin olması da daha önce de konuşulan bir durumdu. Milli para ile ihracat-ithalatın, bölgesel işlerin yapılması da zaten Türkiye’nin önerilerindendi ve bu durumun daha hayırlı işlere vesile olması da mümkün. Özellikle yakın ve komşu ülkelerin kendi milli para birimlerini kullanması dünyada da ekonomik darbelerin yapılmasını önleyebilir. Önceliğimiz turistin gelmesi. Dolar, ruble ya da avro kullanılması farketmez.''

Bu sene için turizm sektörünün Rus ve Ukraynalı turistlerden beklentisinin doğal olarak daha az olduğunu belirten TURSAF Genel Başkanı Dr. Tevfik Yazan sağlık turizminin seyahat turizmine göre daha ötelenemeyen bir sektör olduğunu belirteek şöyle devam etti:

''Bu süreçte her iki ülkenin de Türkiye’ye yönelik bir olumsuz görüşü olmadığı için turizm alınındaki Avrupalı rakiplerimize göre daha avantajlıyız. Antalya’da şu anda bile Rus turistlerin geldiğini görüyoruz. Bu turistler tabi ki belli bir ekonomik seviyedekiler. Ama kötümser değilim. Türkiye’nin şu an gösterdiği insani duruş da ülkemiz için gelecekte de seyahat ve sağlık turizmi için avantaj olacak.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum